Закони про канабіс в Україні.
16 серпня 2024 року вступив у дію Закон України
“Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів з метою розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування”
яким був ЛЕГАЛІЗОВАНИЙ обіг канабісу із вмістом ТГК більше 0,3%.
Рослину Cannabis було залишено в Таблиці №1 в Списку №4 - обіг ЗАБОРОНЕНО, за винятком обігу в цілях та на підставах, передбачених статтями 15, 17, 19 і 20 Закону “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори”, для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництві наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів для подальшого їх застосування у медичній практиці.
Згідно законодавства, Діяльність з культивування та (або) використання рослин, включених до списку № 4 таблиці I Переліку, здійснюється юридичними особами незалежно від форми власності за наявності відповідної ліцензії.
Без ліцензії культивування та обіг рослини Cannabis є незаконним. Відповідальність за незаконний обіг канабісу передбачена як Кримінальним кодексом, так і Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Адміністративна відповідальність застосовується у випадках, коли правопорушення не досягає рівня кримінального злочину.
Визначення розмірів:
- Невеликий розмір: до 5 грамів канабісу.
- Великий розмір: від 500 грамів канабісу.
- Особливо великий розмір: від 2,5 кілограмів канабісу
Основні статті КУпАП, що регулюють відповідальність за правопорушення, пов'язані з канабісом:
- Стаття 44: "Незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту у невеликих розмірах". Ця стаття передбачає таку адміністративну відповідальність: накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
- Стаття 106-2: "Незаконний посів або вирощування… конопель у кількості до десяти рослин". Відповідно до цієї статті, посів або вирощування до десяти рослин конопель без відповідного дозволу тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу від вісімнадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (306-1700грн) з конфіскацією незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин.
Статті Кримінального кодексу щодо відповідальності за незаконний обіг канабісу:
- Стаття 307: Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
- Стаття 309: Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.
- Стаття 310: Незаконний посів або вирощування снотворного маку чи конопель.
Розкриємо останній пункт:
- у кількості від десяти до п'ятдесяти рослин - караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.
- у кількості п'ятдесят і більше рослин - караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Закликаємо вас не здійснювати кримінальні правопорушення, навіть якщо вони не несуть нікому ніякої шкоди.
Якщо вам потрібна юрідична допомога у випадку проблем з законом - звертайтесь до нас, ми спробуємо допомогти.